Кухня терапия: Готвенето подхранва ума и душата ви.
- Tsveta Kummer
- 18.08.2021 г.
- време за четене: 2 мин.
Всички известни готвачи отдавна са признали терапевтичната сила на кухнята. „Приготвянето на храна е терапия, то е любимото ми нещо, което правя през деня“, казва писателката Елън Канер (Ellen Kanner), автор на „Feeding the Hungry Ghost". „Това е подхранващ, центриращ акт, който ме кара да забравя за всичко и да се съсредоточа изцяло върху това, което правя.“
Сега кулинарната терапия е лечението du jour във все по-голям брой клиники за психично здраве и кабинети на терапевти във Франция. Използва се като част от лечението за широк спектър от психични и поведенчески здравословни състояния, включително депресия, тревожност, хранителни разстройства, ADHD и дори зависимости.
Рецепта за ума
Една очевидна връзка между готвенето и психичното здраве е храненето. По-лесно е да контролирате качеството на храната, когато приготвяте менюто сами. И все повече се признава, че изборът на това, какво ще сготвите днес, играе важна роля за поддържането на мозъка ви здрав.
Заглавието на скорошна редакционна статия в The Lancet Psychiatry казва твърде много: „Хранителната медицина като мейнстрийм в психиатрията“. Това е концепция, която звучи почти революционно, нали? Водещият автор, д-р Джером Сарис и неговите колеги отбелязват, че мозъкът работи с много висока скорост на метаболизъм, намалявайки свръхголямата част от общия прием на енергия и хранителни вещества в организма.
Освен това самият процес на готвене влияе изключително добре за вашето психологическо благополучие. Брачният терапевт Лиза Башар насърчава клиентите си да практикуват семейно в кухнята.
Като пример тя описва обелването и разрязването на мандарина за плодова салата: „Започнете, като се съсредоточите върху цвета, допира, миризмата... След това, докато обелвате и разрязвате мандарините се съсредоточете върху моментни усещания, като сока, консистенцията, кората. Помислете върху символиката на мандарината: Счита се, че мандарините са получили наименованието си от древното име на намиращия се в Индийския океан о-в Мавриций. От друга страна, етимологичният аспект на наименованието е препратка към порядките в древен Китай, където мандарините са били символ на лукс, разточителство и разкош и са били изключителна привилегия на господстващата класа, чиито представители са наричани "мандарини". В китайската лексика думите "две мандарини" и "злато" притежават един и същи фонетичен състав - именно за това е прието в обредността на Новогодишните тържества да се подаряват между гости и домакини по две мандарини, в знак на искрени пожелания за благополучие, просперитет и успешни начинания.
А знаете ли че Оранжевият цвят е ярък символ на топлотата и чистата енергия. Той олицетворява пълното равновесие между съзнанието и либидото.
Оранжевото олицетворява самоувереността, обновлението, индивидуалността и здравето. Тъй като е медиатор, той държи на верността. Символът на верността, хиацинтът, е оранжев. Въпреки това на моменти може да изпадне в крайности и невярност.
За човешкото око оранжевият цвят се свързва с тропиците, с радостта и слънцето. Той създава неподправено усещане за топлина. Характеризира се с атракция, успех, насърчаване, стимулиране, ентусиазъм, очарование, щастие, креативност и решителност. За разлика от червения, колкото и да е наситено оранжевото, то не може да стане агресивно.
В света на плодовете оранжевото се свързва със здравословното начало. Доказано е, че стимулира апетита. Поради това често се използва при рекламата на хранителни продукти. Освен това, той влияе положително на малките деца.
И накрая, пуснете една от обелените мандаринови части в устата си и се насладете на сочността и аромата.

Когато се фокусирате върху момента по този начин, не мислите за минали преживявания или да се тревожите за бъдещи проблеми.
Comments