top of page
Търсене

Храна за размисъл: как храната влияе на нашия мозък

  • Снимка на автора: Tsveta Kummer
    Tsveta Kummer
  • 16.12.2022 г.
  • време за четене: 3 мин.

Ние сме това, което ядем


Мозъкът контролира всеки аспект от нашия живот – мисли, движения, чувства. За да направи това, той постоянно се нуждае от енергията, която получаваме от храната. Ето защо е толкова важно да внимаваме какво ядем: не забравяйте, че изборът ви има пряко и дългосрочно въздействие върху най-мощния орган на тялото, мозъка.

Има много връзки между храната, която ядем, и бактериите в червата ни, които влияят на здравето и дори на настроението ни. Чрез коригиране на работата на бактериите в червата е възможно да се подобри функционирането на мозъка. Хипокампусът, област от мозъка, отговорна за паметта, ученето и психичното здраве, става по-малък при тези, които злоупотребяват с нездравословни храни. Елиминирането на нездравословните въглехидрати от вашата диета може да подобри коефициента на интелигентност и цялостното ви здраве и да намали риска от депресия.

Храните, които влошават състоянието на мозъка, включват:

  • бяло брашно,

  • рафинирана захар,

  • бързо хранене, съдържащо трансмазнини и животински мазнини.


Твърде много храна

Има два лоши навика, които вредят на психиката ни : първият, когато мозъкът ни реагира бурно на глад или липса на храна, сякаш тялото ще бъде погубено ако не се "натъпче" веднага. Вторият, когато се опитваме да потискаме позивите на глада и да гладуваме дългосрочно.

Истината е, че краткосрочното гладуване е полезно, укрепва жизнеността на мозъкът, тъй като той обича кетоните, резултат от метаболизма на мазнините - това пък повишава ефективността, скоростта на реакциите и креативността.



ХРАНИ, КОИТО МОЗЪКЪТ ОСОБЕНО „ХАРЕСВА“: 1. Омега-3 мастни киселини Диета с високо съдържание на омега-3 полиненаситени мастни киселини (ПНМК) забавя стареенето на мозъка и значително намалява риска от развитие на сенилна деменция, включително болестта на Алцхаймер. Освен това приемът на омега-3 помага в борбата с депресията. Храни, най-богати на омега-3:

  • мазна риба: сьомга, херинга, пъстърва, скумрия и др.;

  • ленено, рапично, конопено и орехово масло;

  • семена от лен и чиа;

  • ядки;

  • водорасли.

2. Лецитин Лецитинът е един от основните източници на хранене за нервната система. Периферната нервна система е 17% лецитин, а мозъкът е 30%. Дефицитът на лецитин е придружен от дисфункции на нервната, сърдечно-съдовата и други системи. Проявите на дефицит на лецитин при хората са доста чести.

За да компенсирате липсата му, е важно в диетата да включите храни, богати на лецитин – яйца, ядки и варива.

3. Триптофан Триптофанът е аминокиселина, която може да увеличи производството на серотонин в мозъка, хормон, отговорен за настроението, качеството на съня и усещането за болка. Веществото има широк спектър от положителни ефекти върху тялото. Използва се за борба с безсъние и депресия.

Резервите от аминокиселини се намират в банани, боб, извара, млечни продукти, фурми, яйца, риба, месо, ядки, фъстъци и пълнозърнести храни.


4. Протеин Важен протеин за мозъка е изолевцинът: той играе ролята на стимулант на имунната система, доставя допълнителна енергия и насърчава образуването на хемоглобин. Изолевцинът повишава енергията, повишава издръжливостта и подпомага възстановяването на мускулната тъкан.

Търсим в рибата, ядки и месо.

Витамини от група В Витамините от група В са жизненоважни вещества, които влияят пряко на нервната система. За да предотвратите липсата на витамини, следете диетата си.

Опитайте се да се храните разнообразно и да включите в храната си месо, грах, елда, гъби, яйца и овесени ядки.

Микробиома Микробиомът се състои от огромен набор от бактерии, открити в здравите черва. За мозъка тези чревни бактерии са важни. Те предпазват чревната лигавица и осигуряват силна бариера срещу токсините и „лошите“ бактерии, както и активират нервните пътища, които минават директно между червата и мозъка. Много заболявания на нервната система - аутизъм, депресия, шизофрения, болест на Паркинсон, болест на Алцхаймер - могат да бъдат свързани с дисбаланс на определени чревни бактерии. За да поддържате чревната микрофлора здрава, трябва да обърнете внимание на метода на австрийския лекар Франц Майер и да следвате общите правила за хранене на Майер: Поддържайте здравословен киселинно-базов баланс. За да направите това, комбинирайте подкисляващи храни (зърнени храни, всички животински продукти) с алкализиращи храни (зеленчуци) във вашата диета. Включвайте зеленчуци във всяко хранене – домати, цвекло, чушки, карфиол, тиква и други. Дайте предпочитание на печени и парни видове продукти. Яжте бавно Дъвчете добре храната Започнете да се храните само в спокойно състояние и в добро настроение Приключете храненето си, когато се почувствате сити, а не преяли. Пийте много течности, за да избегнете дехидратация и внезапни колебания в нивата на електролита. Следвайки тези прости правила и се храним балансирано и здравословно, то храненето, а и готвенето ще се превърнат в истински ритуал на здравословна грижа за себе си. В резултат на тази терапия ще възстановите работата на червата, което ще подобри работата на мозъка. Разбира се още куп дейности са важни : спортувайте на открито, наблюдавайте режима си на съня, спрете да се нервирате за дреболии, ограничете работата си пред монитора. Дишайте чист въздух, наслаждавайте се на времето, включете здравословна храна в диетата си и поддържайте вътрешна хармония, ето тогава мозъкът ще остане бодър и продуктивен възможно най-дълго.


 
 
 

Comentários


Кухня Терапия

НИЕ СМЕ В СОЦИАЛНИТЕ МРЕЖИ

  • Instagram
  • Facebook

©2021 par Кухня Терапия. Créé avec Wix.com

bottom of page