СИНДРОМИ, СВЪРЗАНИ С ХРАНЕНЕТО
- Tsveta Kummer
- 6.09.2021 г.
- време за четене: 4 мин.
Защо е важно да прочетете това?
Когато се храним "без въображение", след серия от хранителни режими, гледали сме на храната като "заместител на емоции и вътрешни конфликти", то започваме да развиваме синдроми, които засягат не само психиката ни, но и физическото ни здраве. Психологически фактори, като например изградени навици играят важна роля за нашето поведение, като храненето пред телевизора или по време на гледане на филм, пред компютъра, на работното място или по време на четене на книга. Ако непрекъснатото дъвчене на нещо като чипсове и шоколад се е превърнало в навик, може да загубим чувството за глад и ситост на определен етап от живота си, а това вече да доведе до отслабване на вътрешната регулация на хранителното поведение. Чувството за глад и ситост може да бъде повлияно неблагоприятно, ако се храним, когато всъщност не сме гладни. Съответно се губи интерес към готвенето като креативен процес и начина на хранене. Храната се тълкува по подобен начин в его психологията, където се смята, че приемът на храна (преяждане или отказ при анорексия) е основният източник, който „засища“ липсващите емоции.
Рефийдинг синдрома (синдром на повторното хранене)
Може да се развие когато след неправилни и многократни диети човек започне да се храни отново и храната се въвежда след периода на гладуването или режима на недохранването, т.е. връщате се към предишният начин на хранене. Докато тялото отново смила и метаболизира храната това може да доведе до внезапни промени в баланса на електролитите и течностите. Тези промени могат да причинят тежки усложнения. Ако с течение на времето тялото продължи да разчита на резерви от мазнини и протеини това може да промени баланса на електролитите. Нивата на витамини и електролити намаляват докато тялото се опитва да се адаптира от режима на гладуване към хранене и обратно. Често се засягат нивата на калий, фосфор, магнезий, калций и тиамин.
Синдром на вечерното или нощно хранене
Важно:
Синдромът на вечерното или нощното хранене се класифицира или като хранително разстройство, или нарушение на съня.
Този синдром се определя като преяждане с храна след вечеря или посред нощ, с предпочитание към богати на калории и богати на въглехидрати храни, дори и да не са в големи количества. Германските изследователи Zwaan, Muller, Allison, Brahler и Hilbert изчисляват, че синдромът на нощното хранене (NES) има сериозни последици за здравето. Храните ли се вечер след вечеря, късно пред компютъра, през нощта? А може би си мислите, че това не е проблем, който да заслужава вниманието ви. Д-р Алберт Стънкард е първият, който говори за синдрома на нощното хранене (NES) през 1955 г. Диагностично и статистическо ръководство за психични разстройства (DSM-5) го класифицира като "Друго определено разстройство при хранене (OSFED)". Стоите будни до късно и се храните, когато тялото ви се нуждае единствено от сън, за да "възстанови" мозъка и жизнените си функции: нарича се компулсивно хранене.
Загуба на тегло (отслабване)
Не сте променили хранителните си навици, но губите тегло? Освен ако не е въпрос, свързан с физическото ви здраве, то със сигурност сте развили синдрома следствие вашият психически стрес и дискомфорт. Приемането на подходяща пълноценна храна чрез правилно хранене е важно за поддържане на общото ви здравословно състояние през това време. За съжаление отслабването може да бъде комбинация от обикновена загуба на тегло и намаляване на мускулна маса на тялото.
Орторексия
Върти ли се целият ви живот около това, което ядете? Мислите ли постоянно за диети, за това, което консумирате, и постоянно ли споделяте своите постижения или неуспехи? Ако е така запознайте се с орторексия. Терминът орторексия е въведен от Стивън Братман през 1997 г. и произлиза от орексис (вкус) и орто, което означава чист или правилен. За разлика от анорексията, която е хранително разстройство, характеризиращо се с глад и прекомерна загуба на тегло, орторексията се фокусира „само“ върху премахването или намаляването на консумацията на продукти, които не са достатъчно чисти или здравословни. По принцип обаче това е и хранително разстройство, при което човек развива нездравословна мания за здравословно хранене.
Хранителна алергия или Cross-React
На първо място ще изясня разликата между хранителна алергия и хранителна непоносимост. Ако сте алергични към определена храна, реакцията настъпва веднага след като изядете първата хапка (макар че някои реакции се проявяват след 24 или 72 часа). Но хранителна непоносимост се развива след многократни диети, когато сте консумирали продукт, който не обичате, например Cross-React към пилешко месо или риба.
Синдром на бързо изпразване на стомаха: дъмпинг синдром
Дъмпинг синдромът се разделя на два типа – т.нар. „бърз” или първи тип, който настъпва между 30 и 60 минути след нахранване, и „бавен” или втори тип, който настъпва 1 до 3 часа след нахранване. Симптомите и патогенезата на двата типа са различни, но и двата се наблюдават най-вече след прием на големи количества въглехидрати. Дъмпинг синдромът по начало не е нещо страшно, но изисква драстична промяна в навиците към отношението към храната, както и при начина на хранене.
Всички имаме нужда от терапия, да, от Кухня Терапия, защото:
1. "Нека храната ви бъде лекарство и лекарството - храна!" - Хипократ
2. "Няма любов, по-искрена от любовта към храната." - Джордж Бърнард Шоу
3. "При големи неприятности се отказвам от всичко, освен от яденето и пиенето." - Оскар Уайлд
4. "Стомахът на просветения човек има по-добри качества от доброто сърце: чувствителност и благодарност" - Александър Пушкин
5. "Едно от най-чудесните неща в живота е, че периодично трябва да прекратяваме дейността, с която сме се захванали, за да посветим своето внимание на храненето." - Лучано Павароти
6. "Най-здравословната храна е вкусната." - Венцеслав Константинов
Comments