Терапевтично готвене: нашето отношение към храната
- Tsveta Kummer
- 7.10.2021 г.
- време за четене: 2 мин.

Фотограф : Prettysleepy
С изграждане на специално отношение към храната се отразява и погледа ни върху начина на живот !
Храненето може да бъде пълноценно, светло и радостно преживяване, затова понякога се налага да преразгледаме някои от нашите навици или дори да ги заменим с нови. И тук не става въпрос за ограничаване на количеството храна, спазване на режим или списък на изключително здравословни храни. Неслучайно от самото начало казахме, че и психологията, и физиологията стоят в основата на нашето хранително поведение. Хормони - ето ги, незабележими, безсъзнателни, но изключително влиятелни водачи на нашите действия. Те влияят на глада и апетита, но добри новини! - напълно е възможно да се осъществи контрол върху тях.
Влагайки положителна енергия в процеса на готвене, ние насищаме храната с необходимите вибрации, което дава допълнителен тласък на енергия и в резултат дори вкусът се подобрява.
Опитът на Масару Емото, японски изследовател, провел експерименти с вода, е добре известен. Той е снимал водни кристали, които са реагирали различно на различни по емоция думи - любов и благодарност или омраза и гняв. Водните кристали след добрите думи добили изключително красиви форми. А другите бързо загубили формата си и влошили физичните и химичните си свойства.
Цялата ни храна съдържа вода, така че тя може да записва информацията, която минава през тях, т.е. която ние й предаваме. Тъй като Кухня Терапия съдържа арт терапевтичен компонент, по време на нашия Тренинг вие ще се научите да изпълвате храната си с ярки емоции, доколкото е възможно. Да пренасочвате апетита си към песен (при емоционално хранене), да асоциираме с красиви пейзажи или произведения на изкуството.
Първо, трябва да излезете от така наречената система за оцеляване веднъж завинаги. Забравете за психологията на бедния човек, чийто цял живот е съсредоточен около храната като крайъгълен камък. Спрете да „съхранявате мазнини“, насладете се на бъдещето и вижте радостта и удовлетворението да се храним вкусно в малки порции. Има един прекрасен библейски принцип „ще има ден - ще има храна“.
Хранителният център е много фин механизъм, който реагира на различни промени във външната и вътрешната среда. Случва се хранителните стимули да възникват при условия, които на пръв поглед не са свързани с необходимостта от ядене, с глад: с вълнение, при вида на деликатеси, при гледане на богато сервирана трапезна маса. Ако хранителното поведение се определя от емоциите, тогава храните се превръщат в своеобразно лекарство: те наистина носят не само ситост, но преди всичко спокойствие, удоволствие, релаксация, облекчават напрежението и подобряват настроението.
Comments